Na czym polega inwestowanie w fundusze?

Inwestowanie w fundusze jest w Polsce bardzo popularne. Warto wiedzieć, że taka forma inwestowania pozwala na to, aby dużo stracić, ale też dużo zarobić. Badania pokazują, że w najbardziej korzystnym okresie niektóre z funduszy inwestycyjnych potrafiły zarobić nawet 115 procent w ciągu jednego roku! Wydawać by się mogło, że to świetny sposób na to, aby pomnożyć swój majątek. Jest jednak jedno „ale”. Tego rodzaju forma inwestowania ma także swoje ryzyko. Jeżeli wejdziemy w fundusze w nieodpowiednim momencie, to może okazać się, że stracimy część swoich oszczędności. Dlatego przed inwestowaniem warto jak najwięcej dowiedzieć się na ten temat, aby potem nie żałować swojej decyzji i nie mieć poczucia wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Skuteczne inwestowanie oraz minimalizowanie ryzyka to postępowanie w myśl zasady: „Kupuj kiedy jest tanio, a sprzedawaj kiedy jest drogo”. To bardzo ważna zasada, która musi znana każdemu inwestorowi. Wiele osób jednak nie wie, w którym momencie jest tanio, a w którym drogo. Najmniejsza cena występuje w momencie występowania kryzysu. Odwrotna sytuacja występuje oczywiście wtedy, kiedy PKB rośnie i pojawiają się opinie o świetnym rozwoju całego kraju.

Zdecydowałeś się zainwestować w fundusze? Pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim kupuj kiedy jest tanio, a sprzedawaj gdy jest drogo. O tym już pisaliśmy, ale co dalej? Warto inwestować długoterminowo, na minimum trzy lata, a najlepiej na okres 3-5 lat. Gdy inwestujemy na długi termin to nie musimy bać się dużego ryzyka inwestowania w fundusze. Warto również kupować jednostki kilku funduszy. Nie jest zbyt korzystne stawianie tylko na jeden z funduszy. Nie warto także inwestować w fundusze (ani w nic innego) wszystkich swoich oszczędności. Bardzo ważną zasadą jest także to, aby nie zapominać nigdy o tym, że inwestycja  fundusze to spore ryzyko. Trzeba mieć na uwadze to, że w każdej chwili może dojść do powstania sytuacji kryzysowej czy załamania na giełdzie. Nie warto być chciwym – gdy uda się osiągnąć zysk, warto wypłacić pieniądze z funduszu i czerpać z nich radość.