Opłacalność inwestycji w nieruchomości

Wśród inwestycji na długie lata sporym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie w nieruchomości. Okazuje się, że nadal tego rodzaju działania mogą przynieść sporo korzyści. Wynajmowanie mieszkanie to nawet dwa razy większe zyski aniżeli lokata bankowa. Warto jednak wiedzieć, że jeszcze więcej można zarobić na… ziemi rolnej. Zastanawiasz się nad tym, aby kupić mieszkanie pod wynajem? Zanim jednak tego dokonasz, oblicz bardzo dokładnie faktyczną rentowność wynajmu. W tym celu konieczne jest uwzględnienie kosztów transakcyjnych, które są ponoszone przy zakupie. Trzeba także zwrócić uwagę na podatek oraz czynsz, który Ty jako właściciel będziesz musiał płacić. Należy także pamiętać o tym, że mieszkanie nie będzie wynajmowane przez cały czas. Czasami zdarzają się przerwy, które sięgają nawet kilka miesięcy. Poza tym po około trzech czy czterech latach użytkowania takiego mieszkania, prawdopodobnie trzeba będzie wykonać remont.

Jakie są zalety inwestowania w nieruchomości? Przede wszystkim taka inwestycja przyczynia się do zabezpieczania kapitału. Grunt jest wieczny, a żywotność budynku – bardzo długa. Taka inwestycja pozwala także na ochronę przed inflacją w długim czasie. Inwestycja w nieruchomość stanowi źródło dochodu w postaci czynszu oraz dochodów pozaczynszowych (chodzi tutaj np. o opłaty za reklamę czy opłaty parkingowe). Tego rodzaju inwestycje są także podstawą osiągania ulg podatkowych i stanowi podstawę zabezpieczenia kredytu.

Jak prosto można zauważyć – tego rodzaju rozwiązanie ma sporo zalet, ale też i wad, z których na pewno należy zdawać sobie sprawę. Niemniej jednak warto wziąć pod uwagę inwestycje tego rodzaju. W dzisiejszych czasach nadal inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne.