Inwestycje w złoto i srebro

Inwestowanie w złoto od dawna cieszy się zainteresowaniem. Często inwestuje się także w inne metale szlachetne. Niemniej jednak to właśnie złoto od długiego czasu już stanowi przedmiot pożądania. W dzisiejszych czasach inwestowanie w złoty kruszec nie jest masowe, niektórzy nawet zaliczają je do alternatywnych form inwestowania. Wiele osób ma wątpliwości czy jest to dobry wybór. Czy rzeczywiście aktualnie inwestować w złoto jest korzystne? Co do tego pojawia się bardzo wiele wątpliwości, które wynikają przede wszystkim z bardzo dużych i często pojawiających się zawirowaniach na rynkach finansowych. Złoto jest bardzo rzadkim surowcem. To, że jest takie atrakcyjne, wynika przede wszystkim z ograniczonej podaży oraz dużej odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Trzeba bowiem wiedzieć o tym, że żadne państwo nie wyprodukuje kolejnych ilości złota przy obniżaniu jego wartości. A to można osiągnąć w odniesieniu do pieniędzy, gdy dodrukuje się kolejne banknoty. Złoto posiada specyficzne fizykochemiczne parametry, która zapewniają bardzo łatwe jego przechowywanie oraz transportowanie. Przez to pojawia się minimalne ryzyko, iż jakość złota ulegnie pogorszeniu. Tak naprawdę możemy mówić o zawsze występującej modzie na złoto. Metal ten jest bardzo stabilny. A to powoduje, że w przypadku jakichkolwiek wahań i problemów społecznych, gospodarczych czy politycznych zainteresowanie kupnem złota zdecydowanie wzrasta. Takie sytuacje mają przecież miejsce dość często – kryzysy finansowe i skutki z tym związane (wzrost ceny ropy czy wahania walut).

Od dawien dawna ze złota wyrabiane były różnego rodzaju ozdoby. Także dzisiaj inwestowanie w złoto pod postacią biżuterii jest popularne. Wynika to także z funkcji użytkowo – estetycznej biżuterii. W przypadku złotych monet bardzo duże znaczenie ma ich wartość kolekcjonerska. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w złoto to też spore ryzyko. W przyszłości może bowiem być bardzo trudno szybko znaleźć nabywcę na złoto. Pojawia się zatem pytanie – inwestować czy jednak nie? Z upływem czasu złoto powinno być jeszcze więcej warte. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rynek charakteryzuje się pojawianiem się korekt i trendów spadkowych.